Сон трава. Рослина, що зникає
Україна, Дніпропетровська область, Дніпропетровська область
Флора нашого краю різновидна – від звичайних кульбаб до рослин, внесених до Червоної книги України. Почнемо пізнавати природу, що поруч з нами, з сон-трави.
Сон-трава, сон-зілля, сонник. Кожен знає і називає цю рослино по-різному. Справжнє ж її ім’я – Сон розкритий, або сон широколистий. Росте, зазвичай, у сухих хвойних і листяних лісах, степах і на схилах балок, а квітне – в квітні-травні. Можливо, ви помічали, коли виїздили на природу, великі лілові чи світло-фіолетові дзвіночки? Так, це вони. І взагалі нашому регіону пощастило. Саме тут – їхній центр проростання. А Інглулецький степ біля сіл Лозоватка та Недайвода Криворізького району, взагалі вважають найбільшим місцем популяції цієї рослини у Європі.
Їх безліч різновидів. На нашій території можна зустріти кілька видів цих рослин, й усі вони занесені до Червоної книги. У лісах, балках можна знайти сон лучний та сон широколистий, рідше – сон великий і сон Вольфґанґа. У степу і лісостепу, у чагарниках, заростях росте сон український.
Це багатолітня травниста рослина із родини жовтецеві (Ranunculaceae). Як тільки розтане сніг, з товстого чорного кореневища починають відростати невисокі квітконосні стебла з поодинокими квітками на верхівці. Квітки надійно вкриті від весняних заморозків пухнастими листочками. Заввишки – від 10 до 40 см. Після запилення квітки перетворюються на своєрідні пухнасті кульки з багатьох сім'янок, які мають довгі пірчасті стовпчики. Листки з'являються після відцвітання. Вони довгочерешкові, пальчасторозсічені, зібрані біля стебла у прикореневу розетку. Помічено, що квіти у вітряну погоду та вночі закривають свої пелюстки і низько схиляються ніби засинаючи.
Латинська назва походить від «pulsare» – коливатись, хитатись, пульсувати і підкреслює ще одну особливість сон-трави – хитатись навіть від легкого подиху вітру.
Квіти можна знайти біля балки Житлова (одна з численних балок Криничанського району, розташована на Придніпровській височині), у верхів’ях р. Мокра Сура, в районі балки Присаксаганні (П’ятихатщина), в степу біля балки Крутенька (поблизу м. Марганець), басейну р. Самари біля с. Булахівка, у лісі «Дарія» Булахівського району, балок Нікопольщини, біля смт. Ігрень, Пестун, Воловицька, у Кочерезькому лісництві Павлоградського району.
Її часто застосовують як анестетик, протигрибковий засіб, протимікробне, снодійне, седативне. Відвар, виготовлений із сон трави уповільнює ритм серця і стимулює дихання. Як правило, цю рослину використовують для лікування хворих гіпертоніків, при прискореному серцебитті, а також як натуральне снодійне.
Багато легенд і повір’їв пов’язано з цією квіткою. У давнину сон-траву вважали уособленням переможної зброї, а її соком змазували наконечники та амулети, щоб прогнати ворогів і злу силу. Вважалося також корисним мати при собі постійно засушений бутон сон-трави – ніби він приносить удачу, гроші та служить надійним оберегом від зурочення. Наші предки вірили, що коли покласти сон-траву під подушку, рослина в сновидіннях покаже людині її долю. Ну а той, хто примудрявся заснути на галявині з сон-травою, набував здатності передбачати майбутнє.
За однією з легенд, колись у сон-трави було широке, велике листя, таке велике, що під ним ховався сатана, вигнаний з раю. Але архангел Михаїл, метнувши в рослину громову стрілу, вигнав сатану з укриття. А листя сон-трави з тих пір так і залишилося простреленим, ось чому воно розсічене на безліч тонких часточок. З того часу у сон-трави вузьке листя, а нечиста сила обходить простріл стороною. Старовинний травник наставляв: «Від тих, хто носить цю траву при собі, диявол біжить. У будинку її тримати, а хороми будувати – під кут класти, жити добре будеш».
Особливими можливостями володіє сон-трава, зібрана рано вранці, по росі, що пролежала в холодній воді до повного місяця. Якщо потім її на ніч покласти під подушку, то неодмінно насниться віщий сон. Казали, що за сон-травою в ліс потрібно йти тільки з чистими помислами. Зривати квіти радили в тиші, загадуючи при цьому своє найзаповітніше бажання.
Багато хто з поетів звертає свою увагу на цю рослину. Яніна Москаленко згадує сон-траву у вірші про балку Крутеньку:
Прекрасний тут світ, та найбільшеє диво Це – ніжний дзвіночок, м’яка сон-трава. Голівку схиля до землі несміливо Й красу свою в тінь соромливо хова… |
Олесь Завгородній писав, хоча і не про сон-траву, але це стосується й цієї рослини:
Благає квітка: – Не зривайте! – Благає гілка: – Не ламайте! – Благає річка: – Не поганьте!.. Вчуваю гуки звідусіль: століття двадцять перше перед нами… Червона книга пишеться щодня… |
У пісні про гетьмана Виговського розповідається:
Молода сестра сон-траву рвала, Старую питала, старую питала: «Чи той сон-трава козацькая сила? Чи той сон-трава козацькая могила?» «Ой той сон-трава, голубонько, зростився у полі, Та піймала ту траву недоля та дала моїй доні. Ой ти доню ж, доню, моя доню! Годі сумувати, Що нашого молодого Йвана в могилі шукати. |
Доцент ДНУ, кандидат біологічних наук Вадим Манюк писав освідчення в любові до Природи в еколого-краєзнавчому часописі «Свята справа. ХХІ» у №2 за 2007 рік «З любов’ю про сон-траву».
На жаль, цю рослину в кожним роком стає все складніше знайти, тому вона внесена до Червоної книги України. Причини усім відомі – будівництво, розорювання степу, надмірний випас, часте випалювання, сільськогосподарське освоєння, видобування копалин та й інші трансформації місць зростання. Тому нині вона охороняється у природному заповіднику «Медобори», Національних природних парках «Подільські Товтри», «Деснянсько-Старогутський», регіональних ландшафтних парках «Міжріченський», «Дністровський каньйон», численних заказниках і пам'ятках природи.
Титульне фото Вадима Манюка
Акинфиев И. Я. О флоре Екатеринославской губернии // Сборник статей Екатеринославского научного общества по изучению края.– Екатеринослав, 1905.– С. 140–204.
Балки Придніпров'я очима дітей: матеріали підсумкового семінару (17 жовтня 2001 р.).– Дніпропетровськ: [б. в.], 2001.– 64 с.
Берегите нас, добрые руки! (редкие лекарственные растения Днепропетровской области) [Комплект] / Сост. Т.В. Красота.– Днепропетровск: [б. в.], 1989.– 7 л.
В мире лекарственных трав.– Днепропетровск: Редотдел облуправл. по печати, 1992.– 32 с.
Тарасов В.В. Флора Дніпропетровської та Запорізької областей. Судинні рослини. Біолого-екологічна характеристика видів: монографія.– Дніпропетровськ: ДНУ, 2005.– 276 с.
Червона книга Дніпропетровської області (рослинний світ) / Під ред. А.П. Травлєєва.– Дніпропетровськ: Баланс-Клуб, 2010.– 500 с.
***
Манюк, В. Сон-трава // Свята справа.– 1997.– Вип. 1.– С. 11–12.
Падалка С. Не нищіть первоцвіт своїми руками // Покровський край.– 2008.– 5 берез.– С. 4.
Разумный А. Исчезают страницы из «Красной книги» // Днепр вечерний.– 2005.– 16 апр.– С. 5.
Разумный А. ПредВЕСНИки // Днепр вечерний.– 2017.– № 19 (16.03).– С. 6.
Разумный А. Цветик-первоцветик: (Вкладыш. Библиотечка «Днепра вечернего».– Вып. 11.– 13 апр.– 2017 г.) // Днепр вечерний.– 2017.– № 27 (13.04).
Разумный А. Сон-трава – средство от бессоницы // Днепр вечерний.– 2013.– № 42 (2.04).– С. 5: фот.
Тихонов С. Растение-сон: [На Днепропетровщине, в Ингулецкой степи, обнаружена, возможно, крупнейшая в Европе популяция растения сон] // Горожанин.– 2019.– № 19 (16–22.05).– С. 20.
***
https://cutt.ly/XmapB2T
https://repo.dma.dp.ua/2846/1/%D0%94%D0%B5%D0%BD%D1%8C%D0%B3%D0%B0%2C%20%D0%90%D0%BF%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE%20%D0%94%D0%9D%D0%A3%202018.pdf
https://sites.google.com/site/persocvitstepan/home/son-trava
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BE%D0%BD_%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%BA%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%B9
Зелені скарби балки Зеленої:
Щурівські балки – окраса Верхньодніпровщини:
Весна на Щурівських балках:
Дніпровсько-Орільський природний заповідник:
Легенда про сон-траву
Сон-трава
Редакція від 14.07.2021